تبلیغات
وبلاگ تخصصی برق - کنترل - زندگی نامه ی خواجه نصیر طوسی
برای کسی که آهسته و پیوسته می رود هیچ راهی دور نیست...

زندگی نامه ی خواجه نصیر طوسی

نویسنده :mah3a
تاریخ:چهارشنبه 5 اسفند 1388-03:53 ب.ظ

سلام

5 اسفند روز گرامیداشت خواجه نصیر طوسی و روز مهندس را به تمام مهندسین و دانشجویان مهندسی (مهندسای آینده)تبریک می گم...

به همین مناسبت زندگی نامه ی خواجه نصیر طوسی رو آماده کردم ...

خواجه نصیر الدین مشهور به محقق طوسی؛ حکیم و دانشمند بزرگ جهان در سال ۵۹۷ هجری در شهر طوس دیده به جهان گشود. این محقق گرانقدر جهان تشیع؛ در زمان هلاکوخان به وزارت رسید و در همان رصدخانه مراغه را با بیش از ۱۲ دستگاه و ابزار نجومی جدید؛ با ابتکار خود ساخت که از شاهکارهای مراکز علمی جهان در قرون وسطی بود. بعدها تیکوبراهه منجم هلندی با تقلید از او رصدخانه اوزانین برگ را برپا نمود.

خواجه حدود ۸۰ کتاب و رساله در ریاضیات؛ نجوم؛ فلسفه؛ تفسیر و مسایل اجتماعی نوشت و از کارهای معروف او در علوم؛ وضع مثلثات و قضایای هندسه کروی؛ تفهیم بی نهایت کوچک ها و تکمیل نظریه ارشمیدس است.

علامه حلی(شاگرد وی) از او به عنوان استاد بشریت یاد میکند- جورج ساتن وی را بزرگترین ریاضیدان اسلام به شمار می آورد و بروکلمن آلمانی می گوید وی از مشهورترین دانشمندان قرن هفتم و برترین مولفان این قرن به طور مطلق است. جامعه علمی جهان به پاس خدمات و تلاشهای این دانشمند بزرگ در علم ریاضی و نجوم نامش را بر کره ماه ثبت نمود.

این حکیم الهی سرانجام در سال ۶۷۲ هجری در شهر مقدس کاظمین در گذشت. بنابر وصیت خودش او را در پایین پای دو معصوم دفن کردند و برمزارش نوشتند : و کلبهم باسطٌ ذراعیه بالوصید

منبع:مشاهیر

برای خواندن زندگی کامل به ادامه مطلب رجوع کنید..

خواجه نصیرالدین محمد بن حسن جهرودی طوسی مشهور به خواجه نصیرالدین طوسی از اهالی جهرود از توابع قم بوده است كه در تاریخ 15 جمادی الاول سال 597 هجری قمری ولادت یافته است. او به تحصیل دانش، علاقه زیادی داشت و از دوران جوانی در علوم ریاضی و نجوم و حكمت سرآمد شد و از دانشمندان معروف زمان خود گردید.

خواجه نصیرالدین طوسی ستاره درخشانی بود كه در افق تاریك مغول درخشید و در هر شهری پا گذارد آنجا را به نور حكمت و دانش و اخلاق روشن ساخته و در آن دوره تاریك و در آن عصری كه شمشیر تاتار و مغول خاندانهای كوچك و یا بزرگ را از هم پاشیده و جهانی از حملات مغولها به وحشت فرو رفته و همه در گوشه و كنار منزوی و یا فراری می شدند و بازار كسادی دانش و جوانمردی و مروت می بود و فساد حكمفرما. وجود و بروز چنین دانشمندی مایه اعجاب و اعجاز است.خواجه نصیرالدین طوسی را دسته ای از دانشوران خاتم فلاسفه و گروهی او را عقل حادی عشر نام نهاده اند. بهرحال خواجه نصیرالدین دوره تحصیل ابتدایی را قسمتی نزد دائی خود بابا افضل ایوبی كاشانی و فخرالدین داماد كه او شاگرد صدرالدین سرخسی و او شاگرد افضل الدین جیلانی و او شاگرد ابوالعباس ریوگیری و او شاگرد بهمن یار از شاگردان شیخ الرئیس ابوعلی سینا تحصیل كرده است.بقول مولف آثار الشیعه خواجه نصیرالدین طوسی با سیدعلی بن طاوس حسینی و شیخ میثم بن علی بحرانی در مدرسه ابوالسعاده اصفهان متفقاً درس خوانده و بنا به عقیده دسته ای از مورخین ابن میثم در فقه استاد و در حكمت شاگرد خواجه نصیرالدین طوسی بوده است.شهید ثانی در رساله چهل حدیث خود می نویسد محققاً خواجه نصیر در علوم منقول شاگرد پدرش بود كه او از شاگردان فضل اله راوندی بود و او از شاگردان ثقه الاسلام سید مرتضی علم الهدی می باشد.یكی از شاگردان خواجه نصیرالدین طوسی علامه حلی می باشد و علامه حلی در موقع اجازه دادن به یكی از شاگردانش بنام ابن زهره درباره استادش در همان اجازه نامه چنین می نویسد:

خواجه نصیرالدین طوسی افضل عصر ما بود و از علوم عقلیه و نقلیه مصنفات بسیار داشت او اشرف كسانی است كه ما آنها را درك كرده ایم، خدا نورانی كند ضریح او را. قرائت كردم در خدمت او الهیات، شفای ابن سینا و تذكره ای در هیئت را كه از تالیفات خود آن بزرگوار است. پس او را اجل محتوم دریافت و خدای روح او را مقدس کند.در آن روزگاری كه آوازه دانش خواجه نصیرالدین به اطراف و اكناف رسیده بود، رئیس ناصرالدین محتشم كه از دانشوران اسماعیلیه بود بدیدار خواجه مایل شد و او را به قائنات دعوت كرد و مقدم او را بسیار گرامی داشت و خواجه مدتها در آنجا بود و كتاب تهذیب الاخلاق ابن مسكویه را به فارسی ترجمه و شرح داد و بنام اخلاق ناصری تالیف كرد.خواجه نصیرالدین طوسی در خدمت هلاكوخان ایلخان مغولخواجه نصیرالدین طوسی در تمام امور كشوری و لشگری مغول برای نیل به مقاصد عالیه خود دخالت داشته و تا اندازه ای كه توانست از پیش آمدها و سختی های ناگوار كه متوجه جامعه مسلمین می شد جلوگیری می كرد، گاهی با سخنان علمی و زمانی با گفتگوهای مختلف و هنگامی با اندرزهای سیاسی مقاصد مهم اساسی خود را با دست هلاكوخان انجام می داد پیشرفتهای علمی و نوازش فضلاء و علما با دست خواجه صورت می گرفت و روی این نظریات روزبروز در دربار هلاكو محبوبتر شده و مورد توجه خاص ایلخان می گردید.خواجه نصیرالدین همیشه اصول مقاصد دینی را نصب العین خود قرار داده و تمام حركات سیاسی و علمی كه شایسته یك مرد دینی آشنا به مصالح اجتماعی و سیاسی اسلامی است بكار می بست. یكی از اقدامات مهم خواجه نصیرالدین طوسی تشویق هلاكوخان به فتح بغداد و برانداختن دودمان عباسی و كشتن خلیفه به دست ایلخان مغول بود.

تاسیس رصدخانه به تشویق هلاكو بوسیلة استاد طوسمحقق طوسی به اتفاق كلیه مورخین آن عصر بر عقل هلاكو چیره شده و تا می توانست از قدرت و تسلط او بنفع كشور خود استفاده می كرد و به جهان علم و ادب خدمت كرد و به نیروی اراده و تدبیر خود توانست عقاید و آراء خود را بنام دلالت های فلكی عملی ساخته و از اوهام و خرافاتی كه مانند حسام الدین منجم ها بنام نجوم می گفتند جلوگیری كند و در اثر نوازشهای محقق طوسی دانشمندان توانستند با فراغت بال مشغول تالیف و تصنیف و اشتغالات علمی شده و هر كدام در محیط تاریكی كه بر اثر فساد اخلاق و كشتارها و خونریزیهای پراكنده ، آشفته شده بودند، مشعل فروزانی گردیده و در تشریح فضائل بكوشند و تا اندازه ای از فساد اخلاق و بیدادگری جلوگیری نمایند.رفتن محقق طوسی به حله جهت زیارت شیخ نجم الدین ابوالقاسم حلی مولف كتاب شرایع الاسلام تاثیر عمیقی در محافل علمی اسلامی نمود و یك درس عبرتی بود كه تاكنون داستان آن بر سر زبانها است. از جمله اقدامات دیگر خواجه نصیرالدین طوسی كه تاریخ هیچوقت آن را فراموش نخواهد كرد تاسیس رصدخانه مراغه می باشد كه از یادگارهای علمی و فلكی خواجه طوس می باشد كه بدست او با همراهی عده ای از فضلا و دانشمندان بنا شده این رصدخانه از مشهورترین رصدخانه های اسلامی است كه در شرق نزدیك خاورمیانه ذكر شده و آوازه آن تمام جهان آن روز را فرا گرفته و تاكنون با این همه تطورات و تغییراتی كه در جهان پدید آمده باز نام آن رصدخانه هنوز با اسم بانی آن بر سر زبانهاست.

بدستور محقق بزرگ طوسی فخرالدین ابوالسعادات احمد بن عثمان مراغی معمار معروف آن عصر ساختمان وسیع و با شكوه رصدخانه را با نقشه استاد شروع نموده و محلی كه برای رصدخانه انتخاب شده بود تلی است كه در شمال غربی شهر مراغه واقع شده بود و اینك بنام رصد مراغه معروف است.برای كمك به رصدخانه علاوه بر كمكهای مالی دولت اوقاف سراسر كشور نیز در اختیار خواجه گذارده شده بود كه از عشر آن جهت امر رصدخانه و خرید وسائل و اسباب و آلات و كتب استفاده می نمود. و در نزدیكی رصدخانه كتابخانه بزرگی و بسیار عالی ساخته شده بود كه در حدود چهارصد هزار جلد كتاب نفیس جهت استفاده دانشمندان و فضلا قرار داده بود كه از بغداد و شام و بیروت و الجزیره بدست آورده بودند. و در جوار رصدخانه یك سرای عالی از برای خواجه و جماعت منجمین ساخته بودند و مدرسه علمیه ای جهت استفاده طلاب دانشجویان ساخته شده بود و این كارها مدت 13 سال بطول انجامید، تا اینكه ایلخان هلاكوی مغولی در سال 663 درگذشت. لیكن خواجه تا آخرین دقایق عمر خود مواظبت و اهتمام بسیار نمود كه آن رصدخانه و كتابخانه از بین نرود و خللی در كار آنجا رخ ندهد.بنای رصد خانه مراغه از افراط و تفریط منجمین آندوره جلوگیری كرده و از اوهام و خرافاتی كه بنام دلالت های فلكی انتشار پیدا كرده بود و مغولان آن را دامن می زدند جلوگیری كرد. یكی از دانشمندان مشهور امریكا بنام فاندیك در یكی از تعلیقات خود می نویسد:‌ دانشمندان نجومی اروپا برای هر یك از كوههای كره ماه نامهائی از فضلای جهان را كه خدمات شایسته ای به جهان علم كرده اند نام گذاری نموده اند از جمله یكی از كوههای كره ماه بنام خواجه نصیرالدین طوسی نامگذاری شده است.به هرحال عظمت روحی محقق طوسی نشاط مخصوصی در قلب فضلای رنج دیده و آواره از وطن آن زمان ایجاد كرده و سبب شده بود كه تمام مشقات و صدمات خانمانسوز را در اطاق نسیان گذارده و با شوق وافری در حمایت استاد بدرس و بحث در دانشگاهی كه او در مراغه و بغداد ایجاد كرده بود اشتغال ورزیده و معضلات هر علمی را مطرح و با تبادل افكار وسعه اطلاعات استاد كل حل نمایند.بعضی از كتب مشهور خواجه نصیرالدین طوسی

1-شرح اشارت ابن سینا

2- تجرید الاعتقاد

3-التذكره فی علم الهیئت بنام تذكره نصیریه

4- تحریر المجسطی در هیئت و نجوم

5- اخلاق ناصری

6- اوصاف الاشراف در عرفان

7- الادب ابوخیر للولد الضغیر با اشعار عربی و فارسی ازخود خواجه

8- جواهر الفرائض ـ اصول علم فرائض و مواریث

9- اساس الاقتباس در فن منطق

10- بیست باب در اصطرلاب در علوم غریبه

11- زیج ایلخانی

12- مثلثات كرویو همچنین رسالات و كتب متعددی در منطق و هیئت از خواجه باقیمانده است تالیفات خواجه به سال 1652 میلادی به زبان لاتین در لندن به طبع رسیده است و همچنین در مصر و هندوستان و ایران قسمتی چاپ شده است كه بعداً با همكاری خواجه دست اندركار امر رصد شده بودند از قبیل: علامه قطب الدین شیرازی ـ شمس الدین شیروانی ـ حسام الدین شامی ـ دامغانی ـ كمال الدین الابكی ـ علی بن محمود ـ نجم الدین اصطرلابی ـ صدرالدین علی بن خواجه نصیر طوسی كه متولی رصدخانه نیز بوده و فومنجی چینی و محی الدین مغربی و فریدالدین ابوالحسن بن حیدر بن علی طوسی از جمله دانشمندان معروف عصر خود در حكمت و عرفان و اشراق بوده و در علم ریاضی و نجوم و رصد كواكب از سرآمدان عصر خود بوده اند.داوری تاریخ درباره خواجه نصرالدین طوسیگروهی خواجه را بر هم زننده وحدت دولت عربی و اسلامی می پندارند و می گویند بدست او وحدت عربی در آن زمان پاشیده شد. خوبست در تاریخ بی غرضانه داوری كرد تا معلوم شود نامه های خلیفه عباسی معاصر سلطان خوارزمشاه به چنگیزخان مغول و تشویق او در حمله به ایران برای از بین بردن دولت عظیم الشان اسلامی ایران كه مقدمه هجوم چنگیزیان به بغداد گردید، و در حقیقت خواجه در این باب گناهی نداشت و اگر لیاقت خواجه پس از آن همه وقایع و خونریزی به داد مسلمانان نرسیده بود، جهان اسلامی امروز چه وضعیتی داشت؟

در حدود چهل سال كم و زیاد ایران در دست چنگیزیان غیرمسلمان قتل عام می شد و در تمام این مدت دربار خلفای عباسی در دو طرف دجله در بغداد به عیش و نوش مشغول و خوشحال بودند كه یك حكومت مقتدر و نافع با آن كه مسلمان بود،‌ لكن كعبه مصنوعی دربار عباسی را بنام دین و ایمان سجده نمی كرد منقرض می شد. در صورتی كه اساس و بنیاد خلفای عباسی و انقراض بنی امیه با دست ایرانیان مسلمان انجام گرفت و عاقبت بدست آنان نیز واژگون شد.وفات خواجه نصیرالدین طوسیدر سال 672 هجری قمری خواجه نصیر با جمعی از شاگردان خود به بغداد رفت كه بقایای كتابهای تاراج رفته را جمع آوری و به مراغه ارسال دارد اما اجل مهلتش نداد و در تاریخ 18 ذی الحجه سال 672 هجری قمری در بغداد دار فانی را وداع گفت و جسدش را به كاظمین انتقال داده و در جوار امامین همامین مدفون گردید.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
cialis
جمعه 16 آذر 1397 05:52 ق.ظ

You made the point.
buy cialis online cheapest how to purchase cialis on line buy online cialis 5mg where do you buy cialis warnings for cialis cialis dose 30mg wow cialis tadalafil 100mg female cialis no prescription cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne
Cialis 20 mg
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:42 ق.ظ

Cheers. I appreciate it.
cialis 20mg fast cialis online cialis generico milano 5 mg cialis pharmacie en ligne prescription doctor cialis cialis manufacturer coupon cialis para que sirve cialis coupon price cialis per pill cialis mit grapefruitsaft
buy cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:27 ب.ظ

Incredible quite a lot of wonderful information.
we choice cialis pfizer india cialis generico online achat cialis en europe cialis uk non 5 mg cialis generici cialis 5 mg scheda tecnica cialis online napol generic low dose cialis cialis manufacturer coupon cialis billig
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:57 ق.ظ

Beneficial tips. Appreciate it!
we use it cialis online store canadian drugs generic cialis cialis generico lilly cialis name brand cheap cialis daily new zealand precios cialis peru side effects for cialis cialis cuantos mg hay venta cialis en espaa buy cialis sample pack
buy cheap cialis no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 03:53 ب.ظ

Nicely put. Thanks!
cialis para que sirve 5 mg cialis coupon printable prices on cialis 10 mg cialis sans ordonnance order cialis from india cialis generique low cost cialis 20mg cialis daily sialis cialis uk
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 04:31 ق.ظ

Truly a lot of wonderful data.
cialis online holland generic cialis at walmart effetti del cialis cialis daily cialis authentique suisse cialis arginine interactio generic cialis 20mg uk cialis kamagra levitra weblink price cialis viagra or cialis
buy cheap cialis in canada
دوشنبه 12 آذر 1397 04:22 ب.ظ

Wonderful content. Cheers.
cuanto cuesta cialis yaho tadalafil generic female cialis no prescription cialis canadian drugs cialis for bph generic cialis soft gels wow cialis 20 cialis taglich calis bulk cialis
buy cialis delhi
دوشنبه 12 آذر 1397 04:14 ق.ظ

Kudos! A lot of tips!

how much does a cialis cost cialis per paypa how to purchase cialis on line cialis australia org link for you cialis price cialis generico ou acheter du cialis pas cher cialis uk next day canadian cialis cialis 10mg prix pharmaci
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 03:44 ب.ظ

Nicely put. Regards.
200 cialis coupon buy cialis online cheapest look here cialis cheap canada female cialis no prescription cialis generico lilly cialis 05 cialis 5 mg para diabeticos low cost cialis 20mg only now cialis for sale in us buying cialis in colombia
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 03:54 ق.ظ

Kudos! Lots of postings!

low cost cialis 20mg tadalafil tablets order generic cialis online cialis y deporte cialis pills in singapore opinioni cialis generico cialis canadian drugs cialis daily new zealand price cialis wal mart pharmacy cialis per paypa
buy generic cialis online
شنبه 10 آذر 1397 04:23 ب.ظ

You actually revealed that well!
cialis farmacias guadalajara cialis uk next day buying brand cialis online does cialis cause gout cialis in sconto only best offers cialis use cialis 5 mg buy cialis 05 generic cialis 20mg uk enter site natural cialis
buy cialis germany
شنبه 10 آذر 1397 03:30 ق.ظ

With thanks! Ample forum posts!

cialis for sale we use it 50 mg cialis dose cialis prezzo di mercato how to buy cialis online usa cialis generika acheter du cialis a geneve generic cialis with dapoxetine safe dosage for cialis cialis professional from usa purchasing cialis on the internet
Cialis prices
جمعه 9 آذر 1397 04:15 ب.ظ

Excellent tips. Cheers.
cilas cialis canadian drugs generico cialis mexico viagra vs cialis vs levitra cialis generisches kanada cialis with 2 days delivery cialis generico lilly acquisto online cialis opinioni cialis generico cialis daily dose generic
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 04:29 ق.ظ

Thanks. Plenty of info.

legalidad de comprar cialis tadalafil cialis sale online cialis et insomni click here to buy cialis cialis canadian drugs look here cialis cheap canada order a sample of cialis cialis savings card cialis dose 30mg
buy cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:06 ب.ظ

Incredible quite a lot of great knowledge.
cialis 5 effetti collaterali buy cialis sample pack india cialis 100mg cost cialis sans ordonnance cialis en 24 hora tadalafilo achat cialis en suisse viagra vs cialis vs levitra legalidad de comprar cialis generic low dose cialis
Cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:36 ب.ظ

Amazing quite a lot of good info.
buy cialis uk no prescription cialis farmacias guadalajara cialis baratos compran uk brand cialis nl tadalafil generic achat cialis en itali cialis en 24 hora cialis pills price each cialis generico postepay cialis 30 day sample
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:36 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
online cialis only now cialis 20 mg buy online cialis 5mg cialis rezeptfrei cost of cialis cvs cialis pills in singapore cialis uk next day where do you buy cialis generic cialis pill online cialis generico postepay
buy levitra 10mg
جمعه 20 مهر 1397 04:12 ق.ظ

Regards! A lot of stuff.

levitra online cheap 20mg levitra levitra 10 mg prezzo levitra 20mg buy levitra generic buy levitra online levitra prices vardenafil 20mg buy generic levitra generic levitra
buy tadalafil
سه شنبه 10 مهر 1397 04:16 ب.ظ

Superb information. Many thanks!
cialis generic cialis generic availability cialis canadian drugs click here cialis daily uk prix cialis once a da cialis qualitat cialis canada cialis 10 doctissimo cialis 20 mg cialis 5 mg effetti collateral
buy cialis cheap
یکشنبه 8 مهر 1397 10:25 ق.ظ

Very well expressed genuinely. .
cialis generico lilly cost of cialis per pill cialis tadalafil cialis 20 mg effectiveness achat cialis en europe tadalafil 20mg rezeptfrei cialis apotheke buy online cialis 5mg cialis therapie cialis kaufen bankberweisung
canada pharmacy online
شنبه 31 شهریور 1397 11:49 ب.ظ

Valuable advice. Regards.
canadian pharmacy cialis canadian online pharmacies canadian pharmaceuticals companies canadian pharmacies that ship to us drugstore online shopping reviews canadian medications online canada medication prices canada online pharmacies legitimate trust pharmacy canada reviews canada medication
viagraky.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 09:24 ب.ظ

You said it adequately..
estudios de cialis genricos cialis dose 30mg compare prices cialis uk tarif cialis france acheter cialis kamagra achat cialis en suisse cialis daily new zealand cialis tadalafil prices on cialis 10 mg buy cialis sample pack
http://viagravonline.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:07 ب.ظ

Nicely put, Regards.
link for you cialis price cialis 20mg preis cf cialis prezzo al pubblico we use it cialis online store wow cialis 20 cialis 5mg prix cialis prezzo al pubblico we use it 50 mg cialis dose cialis baratos compran uk cialis italia gratis
reputable canadian prescriptions online
چهارشنبه 14 شهریور 1397 03:34 ق.ظ

Superb posts. Thanks.
canadian prescriptions online canada drugs online buy viagra 25mg canadian pharmacy viagra brand drugs for sale trust pharmacy of canada buy vistagra usa canadian pharcharmy online24 online pharmacies of canada pharmacy canada reviews
http://cialissi.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:47 ق.ظ

Point nicely applied!!
cialis qualitat recommended site cialis kanada safe dosage for cialis cialis super acti cialis super acti click here cialis daily uk cialis 200 dollar savings card generic cialis at walmart cialis from canada tadalafil generic
http://cialisiv.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:03 ب.ظ

Many thanks! Terrific information!
compare prices cialis uk cialis sale online cialis cuantos mg hay cialis manufacturer coupon cialis australia org we choice cialis pfizer india we recommend cialis best buy cialis price thailand 5 mg cialis pharmacie en ligne tadalafil 20 mg
محمد گاراژیان
پنجشنبه 20 اسفند 1388 05:08 ب.ظ
سلام
با یک هدیه برای شما اپ هستم.
پنجشنبه 20 اسفند 1388 11:43 ق.ظ
با سلام
مرسی از حضورت
من رو با نام برق و انرژیهای نو لینک کنید
ممنون
fj
سه شنبه 18 اسفند 1388 03:03 ب.ظ
I see your web site
That is so good
Please see my web and write your comment
Tank you
www.fj.blogsky.com
regards
Dr.F.javidzadeh
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر